Showing 181–240 of 1876 results
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD24485 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 5 mm |
| Weight | 0.66 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD24444 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 5 mm |
| Weight | 0.60 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23668 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 7 mm |
| Weight | 0.76 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23664 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 12 x 5 mm |
| Weight | 0.95 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23645 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 7 mm |
| Weight | 0.73 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23634 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 8 mm |
| Weight | 0.67 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23631 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 6 mm |
| Weight | 0.59 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23760 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4 mm |
| Weight | 0.32 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23759 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3 mm |
| Weight | 0.29 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23758 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 9 x 18 mm |
| Weight | 2.03 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23640 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 7 mm |
| Weight | 0.82 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23641 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 7 mm |
| Weight | 0.82 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD24259 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3.5 x 13 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD24314 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5.50 x 5.50 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22118 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 6 mm |
| Weight | 0.58 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23457 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 8 x 8 mm |
| Weight | 1.30 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23458 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 8 x 8 mm |
| Weight | 1.28 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23303 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 5 mm |
| Weight | 0.66 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23296 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 5 mm |
| Weight | 0.64 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23605 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 5 mm |
| Weight | 0.52 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23606 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 5 mm |
| Weight | 0.52 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23276 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 8 x 8 mm |
| Weight | 0.93 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23283 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 10 x 8 mm |
| Weight | 1.04 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23284 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 9 mm |
| Weight | 0.82 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23271 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 8 x 9 mm |
| Weight | 0.83 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23285 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 9 mm |
| Weight | 0.67 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23259 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 8 mm |
| Weight | 0.82 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23281 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 9 mm |
| Weight | 0.86 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23265 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 10 mm |
| Weight | 0.82 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23279 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 8 x 6 mm |
| Weight | 0.85 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23322 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 12 mm |
| Weight | 0.83 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23306 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 6 mm |
| Weight | 0.63 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23289 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 5 mm |
| Weight | 0.54 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22482 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 2.5 x 6, 2 x 2 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22487 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 6, 6 x 5 mm |
| Weight | 0.56 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22486 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 5, 6 x 5 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22484 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 4, 5 x 5 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22481 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 7, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.49 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22480 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3.5 x 3.5, 5 x 5 mm |
| Weight | 0.7 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22479 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 6, 4 x 4 mm |
| Weight | 0.53 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22478 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 5, 5 x 5 mm |
| Weight | 0.57 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22476 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 7 x 6, 6 x 5 mm |
| Weight | 0.92 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22475 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 2 x 2 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22472 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.45 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22471 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.43 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22470 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.44 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22469 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 2 x 2, 2 x 2 mm |
| Weight | 0.41 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22468 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.45 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22467 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 5, 5 x 5 mm |
| Weight | 0.89 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22466 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 3 x 3, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.52 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22465 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4, 4 x 4 mm |
| Weight | 0.42 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22464 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4, 4 x 4 mm |
| Weight | 0.42 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22462 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4, 4 x 4 mm |
| Weight | 0.48 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22459 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 5, 2 x 2 mm |
| Weight | 0.65 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22458 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4, 6 x 6 mm |
| Weight | 0.46 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22456 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 4 x 4, 4 x 4 mm |
| Weight | 0.59 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22455 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 6 x 6, 3 x 3 mm |
| Weight | 0.44 g |
| Sold As | Pieces |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD22437 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 10 x 6 mm |
| Weight | 1.32 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23442 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 10 x 10 mm |
| Weight | 1.20 g |
| Sold As | Pairs |
AVAILABILITY: In stock
| Product ID | JD23441 |
|---|---|
| Metal | 925 Sterling Silver |
| Size (w x h) | 5 x 5 mm |
| Weight | 0.52 g |
| Sold As | Pairs |
Useful Info & FAQs about this catagory -
Is it ok for my customers to shower while wearing sterling silver ear studs?
- Yes - There is no reason at all why real sterling silver ear studs will cause any irritation to your customer’s skin, or their jewellery - although sometimes beauty products with strong chemicals can cause tarnishing. This can be easily cleaned with a mild watery detergent. Jewellery that is plated can often cause issues here, but Silver JD only uses sterling silver as the base metal in almost all of our jewellery.
What is the minimum order quantity per stud design I need to purchase?
- We don’t set any minimum order quantities, because we’re not producing the stock to order. You’re able to purchase quantities as low as one piece, so long as your total order value exceeds £100.
What types of ear studs can I find in Silver JD’s wholesale catalogue?
- Ear studs are an incredibly popular style of jewellery, and therefore we’ve designed and produced a huge catalogue to appeal to all markets. You’re able to find designs ranging from simple and small sterling silver studs, to 14k gold plated Cubic Zirconia embellished designs. We’ve got something for everyone.
- Within our collection we’ve subcategorised a number of popular ear stud collections, including:
- Cubic Zirconia (CZ) Collection
- Crystal Collection
- Natural Diamond Collection
- Pearl & Opal Collection
- Solitaire Stud Collection
- Plain Silver Stud Earrings Collection
- Screw-Back Collection (Primarily for Children)




























































